Ergowiosła 2014

07.12.2014

Po raz ósmy gdańska AWFiS gościła halowe zawody wioślarzy Ergowiosła. W konkursach indywidualnych wzięło udział niemal 140 tak profesjonalistów, jak i amatorów tego sportu. W sumie ścigano się w 9. kategoriach. A jedna z nich - juniorzy młodszy, była rywalizacją w ramach mistrzostw Polski.

W kategorii open seniorów i seniorek wystartowało w sumie 15 wioślarzy. Wśród mężczyzn najszybciej dystans 1000 metrów przebył Antoni Kozaka z AZS AWFiS Gdańsk. Zajęło mu to 2 minuty i 50,3 sekundy. Tym samym Kozaka powtórzył wyczyn sprzed roku. Ten sam dystans, ale u pań, okazał się szczęśliwy dla jego klubowej koleżanki, Aleksandry Budzyńskiej (3:37.6).

W 2013 ROKU ERGOWIOSŁA STAŁY POD ZNAKIEM SZTAFET

Mężczyźni rywalizowali również w kategorii lekkiej open. W niej o zwycięstwo walczyło 14 wioślarzy. 3:03.2 potrzebował na pokonanie kilometra na ergometrze Jarosław Zapał również z gdańskiej AWFiS. Także 1000 m mieli do pokonania weterani. Wśród nich najszybszy okazał się Zbigniew Zięba (2:59.4) z AZS Politechniki Wrocławskiej.

W ramach mistrzostw Polski w Gdańsku rywalizowali juniorzy młodsi i juniorki młodsze. Czas zatrzymywał się u nich po pokonaniu 2000 m. Zawody juniorów zdominował Sebastian Pabjan z Unii Tczew. Zwycięzca potrzebował na zakończenie zmagań 6:37.6, a drugiego na mecie Adama Sinocha z UKS MOS Ełk wyprzedził o ponad 7 sekund (6:45). Trzecie miejsce zajął Dawid Górski z UKS 6 Gdańsk (6:55.7).

U juniorek młodszych najszybciej finiszowała Emilia Szadkowska (BKW Bydgoszcz) - 7:35.4. Tuż za nią znalazła się Anna Kaczmarska z Lotto Bydgostia (7:36.8), a na najniższym stopniu podium stanęła Roksana Jakubowska z Wisły Grudziądz (7:38.5).

Sporo emocji, także ze względu na dużą ilość uczestników wzbudziły zmagania sztafet, które były podzielona na pięć części: open kobiet i mężczyzn, firm, juniorów i o Puchar rektora AWFiS. Triumfatorami na dystansie 2000 m kolejno okazali się: MRKS Gdańsk 3, PG Smoki Północy 1, ITMORE, Majstry i Koxx Tim oraz Longery Team. W sumie do rywalizacji stanęły 42 zespoły.

W pozostałych kategoriach triumfowali: młodziczki na 1000 m, Justyna Kulińska (UKS 6 Gdańsk) - 3:49.2, młodzicy na 1000 m, Adrian Górka (UKS 6 Gdańsk) - 3:18.9, dziewczynki rocznik 2002 i młodsze na 500 m, Kamila Mróz (SP 59) - 1:55.6, chłopcy rocznik 2002 i młodsi na 500 m, Damian Bieńkowski (Gedania Gdańsk) - 1:53.3, juniorski na 2000 m, Karolina Lis (AZS AWFiS)