19 paź 2020

56. Centralne Uroczystości Dni Olimpijczyka

W dniach 15 i 16 października br. odbyły się 56. Centralne Uroczystości Dni Olimpijczyka których organizatorem był Powiat Wałecki, Miasto Wałcz, COS-OPO i Zachodniopomorska Rada Olimpijska. Do Wałcza przyjechało blisko 50 olimpijczyków, w tym 28 medalistów olimpijskich. Podczas tych uroczystości nie mogło zabraknąć sylwetki ś.p. Tomasza Tomiaka, którą wszystkim przybliżył Prorektor ds. Studenckich dr hab. Marcin Dornowski, prof. AWFiS.

W czwartek 15 października odbyła się Konferencja Naukowa pt. „Transgraniczna problematyka ruchu olimpijskiego na Pomorzu Zachodnim„. Olimpijczycy odwiedzili też w grupach wałeckie szkoły.

W piątek 16 października na stadionie na Bukowinie odbyła się uroczystość oficjalnego otwarcia Centralnych Uroczystości Dni Olimpijczyka. Wśród zaproszonych gości – oprócz olimpijczyków do Wałcza przybyli: prezes PKOL Andrzej Kraśnicki i Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Stanisław Wziątek. Swoją obecnością uroczystość uświetnił Radca Ambasady Japonii Akiro Tajima, którego kraj będzie organizatorem kolejnych igrzysk olimpijskich. Podczas uroczystości gospodarze w osobach Starosty Wałeckiego dr Bogdana Wankiewicza oraz Burmistrza Miasta Wałcza Macieja Żebrowskiego powitali gości, podkreślili też wyjątkową gościnność i spory dorobek ziemi wałeckiej w sport i ruch olimpijski. Ceremoniał olimpijski uświetnili olimpijczycy i sportowcy uczący się w I Liceum Ogólnokształcącym z oddziałami sportowymi im. Kazimierza Wielkiego w Wałczu. Część artystyczną przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 im. Polskich Olimpijczyków. Wręczone zostały też trzecie kółka olimpijskie młodym sportowcom, medale PKOL i odznaczenia „Gryfa Zachodniopomorskiego” m.in. dla COS-OPO oraz I LO w Wałczu.

Popołudniu olimpijczycy i oficjele zwiedzili Klub Olimpijczyka na MOSiR, Wałecką Aleję Gwiazd Sportu, I LO im. Kazimierza Wielkiego i Muzeum Ziemi Wałeckiej w którym przygotowana została wystawa pt.: „Wałeccy Olimpijczycy 1948 – 2016” oraz „Od Monachium do Tokio”.
Wieczorem odbyła się „Gala sportowa” na której wręczone zostały kolejne kółka olimpijskie młodym sportowcom, medale PKOL, „Gryfy Zachodniopomorskie” oraz Odznaki Ministra Sportu „Zasłużony dla Sportu”.
Mimo trudnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa (COVID-19), dzięki zaangażowania wielu instytucji i osób Centralne Uroczystości Dni Olimpijczyka przebiegły pomyślnie przy zachowaniu pełnego reżimu sanitarnego.